14 Mart 2008 Cuma

Yurdumda eylem var bugün. Akp'nin cikardigi sosyal güvenlik (??!!!!) yasasi icin.

Kim yapiyor?
Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, BASK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin de bulunduğu 17 konfederasyon, sendika ve sivil toplum örgütünden oluşan Emek Platformu

Ne yapiyor?
Hastanelerde, demiryollarında, havaalanında, belediyelerde, havaalanı ve ulaşım hizmeti verilmiyor.
Kanal Türk de iki saatligine yayinini kesti.

Neden yapiyorlar?
*Bugün kadın-erkekte 58-60 olan yaş sınırı kademeli olarak kadın-erkekte 65’e, prim gün sayısı 7 binden 9 bine yükseltiliyor.

*Halen fiili hizmet zammından yararlanan bazı meslek çalışanlarının bu hakları ellerinden alınıyor.

*Malullük ve ölüm aylığı hak etmek için aranan 5 yıllık hizmet süresi 10 yıla, 900 günlük prim gün sayısı ise 1800 güne yükseltiliyor.

*Aylık bağlama oranı her 360 prim gün sayısı için yüzde 2’ye indiriliyor.

*Emekli aylıklarının hesaplanmasına ilişkin kazançların güncel erimesinde kullanılacak katsayının belirlenmesinde gelişme hızının (refah payının) yüzde 100’ü yerine, yüzde 30’u dikkate alınacak.

*İş kazası, meslek hastalığı sonucu yüzde 25 ve daha yüksek oranda sakat kalanlara bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin alt sınırı kaldırılıyor.

*Alt sınır aylığı düşürüldüğünden, özellikle mevsimlik, geçici süreli ve yarı zamanlı çalışanlar, daha az aylık alacaklar.

*Çalışan ve ölüm geliri aylığı alan çocuksuz dul eş aylığı, yüzde 75’den, yüzde 50’ye düşürülüyor.

*Emekli aylıklarının yükseltilmesinde sadece enflasyon oranındaki artış dikkate alınacağından; emekli, dul ve yetimlere refahtan pay verilmeyecek.

*Asgari ücretin üçte biri tutarında, altı ay süreyle verilmesi kabul edilen süt emzirme yardımı, bir defaya mahsus olarak düzenlendi.

*Asgari ücretin üç katı tutarında verilecek cenaze yardımı bir asgari ücret tutarına indirildi.

*Yetim kız çocuklan için ödenmekte olan evlenme yardımı (çeyiz parası) yetim aylığının 24 katı tutarından, 12 katına düşürülüyor.

*Çalışanların, dul ve yetimlerin yararlanacakları sağlık hizmetlerine ilişkin tedavi yöntemleri, ilaç ve tıbbi malzemelerin miktar ve sürelerini belirleme yetkisi kurum yönetimine verilerek belirsizlik yaratılıyor.

*Diş protezlerine yaş sınırı getirilerek 18 yaşını doldurmayan, 45 yaşından gün almayanlar, protez bedelinin yüzde 50’sini cepten ödeyecek.

*Özel hastanelerden yüzde 20 katkıyla yararlanılabilecek.

*SGK’nın oluşturacağı bir komisyonun belirleyeceği tedavi yöntemleri dışındakilere, üç katına kadar fark ücreti ödenmesi öngörülüyor.

*Muayene ve tedaviler için şimdilik 2 YTL; protez, ortez ve ilaç bedelleri için yüzde 10-20 oranında katılım payı ödenecek.

*Çalışması sona eren sigortalıdan, önceki yıl içinde 90 gün prim ödeyenler, 120 gün prim ödeyenlerin ise kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları, 6 ay süreyle sağlık yardımlarından yararlanma hakkı alınıyor.


Bu sistem insanlari ne hale dusuruyor kimse farkinda degil, cunku herkes hipnotize edilmis gibi calisiyor calisiyor durmadan calisiyor, bugün karnini nasil doyuracagini düsünüyor bir tek... Borclarini nasil ödeyecegini düsünüyor bir de...
Neden halk da düsmüyor sokaklara???

Not: Bilgiler Hürriyet Gazetesi internet baskisindan alinmistir.

Hiç yorum yok: